Blog

Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

Pompa ciepła do ogrzewania domu wykorzystuje odnawialne źródła energii pozyskiwane z wody, gruntu lub powietrza. Wybór dolnego źródła jest pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, ponieważ warunkuje sposób montażu pompy i zakres potrzebnych do wykonania prac. Obecnie najpopularniejsze są pompy powietrze-woda, ponieważ nie mają specjalnych wymagań montażowych. Mankamentem pomp powietrznych jest spadek wydajności wraz ze spadkiem temperatur na zewnątrz, dlatego inwestorzy chętnie decydują się na pompy woda-woda, które czerpią energię cieplną z wód gruntowych. Do pracy pompy niezbędne są studnie głębinowe lub pętle. Atutem pomp wodnych jest niezawodna praca niezależnie od warunków atmosferycznych. Tymi samymi właściwościami charakteryzują się pompy […]

Czytaj dalej

W jaki sposób działają systemy oddymiające?

Systemy oddymiania umożliwiają wyprowadzenie dymu z budynku na zewnątrz, co znacznie ułatwia akcję gaśniczą i ewakuację osób znajdujących się w środku. Dzięki oddymianiu ograniczone zostają straty związane ze zniszczeniem konstrukcji budynku.

Czytaj dalej

Jaką rolę pełnią obiektowe systemy integrujące?

Prawidłowe funkcjonowanie budynków użytkowych i mieszkalnych wymaga stosowania wielu systemów nadzorujących działanie poszczególnych instalacji. Rozwiązania stosowane w różnych obszarach od zabezpieczenia przed włamaniem przez sterowanie oświetleniem aż po ochronę przeciwpożarową to złożone instalacje, które mogą jednak ze sobą współdziałać, ułatwiając nie tylko nadzór nad poszczególnymi funkcjami, ale także gwarantując kompleksowe działanie w razie pojawienia się zagrożenia, a także zwiększając komfort użytkowania na co dzień. Kluczem do budowy efektywnej automatyki budynkowej będzie jednak jej właściwy dobór oraz integracja. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Czytaj dalej

Kiedy warto zainwestować w monitoring wizyjny?

Zabezpieczenie mienia o większej wartości będzie konieczne zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i placówek handlowych, punktów usługowych czy siedzib firm produkcyjnych. Bez właściwej ochrony nie jest też możliwe funkcjonowanie większych przedsiębiorstw czy rozmaitych instytucji. Korzystanie wyłącznie z pracowników ochrony fizycznej obecnych na miejscu przez cały czas nie zawsze okaże się wystarczająco  efektywne, a przy tym oznacza dość duże koszty. Lepszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem okaże się zwykle monitoring wizyjny. Przekonajmy się, jak działają systemy tego rodzaju i sprawdźmy, jakie mają zalety.

Czytaj dalej

Jakie budynki muszą posiadać systemy sygnalizacji pożaru?

System Sygnalizacji Pożarowej (SSP) to instalacja, której zadaniem jest wykrycie pojawienia się dymu i podwyższonej temperatury, które mogą być następstwem pojawienia się ognia oraz wszczęcie alarmu, który umożliwi rozpoczęcie akcji ewakuacyjnej. SSP jest aktywowany na podstawie danych pozyskiwanych z zainstalowanych w budynku czujek i przycisków alarmowych. Jego zadziałanie oznacza uruchomienie sygnalizatorów optycznych i akustycznych, a także włączenie stałych urządzeń gaśniczych i systemu oddymiania. Montaż Systemu Sygnalizacji Pożarowej będzie niezbędny tylko w niektórych rodzajach budynków.

Czytaj dalej

Jak zaplanować instalację elektryczną w biurze?

Energia elektryczna jest niezbędna do działania większości urządzeń wykorzystywanych zarówno do zapewnienia funkcjonowania nowoczesnych budynków, a więc wind, systemów wentylacyjnych, klimatyzacji, oświetlenia oraz instalacji przeciwpożarowych, jak i używanego w nich wyposażenia od sprzętu AGD po urządzenia biurowe – komputery, drukarki, kopiarki i aparaty telefoniczne. Właściwe instalacje elektryczne, a zatem okablowanie wraz z odpowiednimi akcesoriami – gniazdkami, włącznikami, a także zabezpieczeniami poszczególnych obwodów okażą się elementami, bez których żaden obiekt nie będzie w stanie funkcjonować. Przekonajmy się, co jest ważne w przypadku biurowej instalacji elektrycznej.

Czytaj dalej
Close Menu