Systemy alarmowe

Instalacje alarmowe, alarmy - do czego służy, z jakich elementów się składa, do czego służą poszczególne elementy, w jaki sposób można załączać/wyłączać i sterować alarmem itp.

Montaż alarmu w domu, mieszkaniu, garażu etc. to doskonałe posunięcie, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie. Warto wiedzieć jak zmaksymalizować wydajność alarmu i tym samym zapewnić sobie spokój i komfort mieszkania.
Głównym elementem, jaki zawiera instalacja alarmowa, są czujniki podczerwieni (PIR), które odpowiadają za wykrywanie zagrożeń a ich skuteczność zależy od właściwego ich doboru i rozmieszczenia. Przeprowadzając montaż instalacji alarmowej warto mieć wzgląd na to, że największe bezpieczeństwo zapewni nam odpowiednie rozmieszczenie czujników, co przełoży się także na finansowy aspekt montażu alarmu.
Czujniki alarmu, w zależności od rodzaju, odpowiadają za informowanie Nas o włamaniu lub próbach włamania do domu czy mieszkania. To, jak zaawansowany system alarmowy posiadamy, zależy od tego jaką kwotę możemy przeznaczyć na tego typu zabezpieczenie.

Najbardziej podstawowa instalacja alarmowa powinna zasygnalizować Nam co najmniej otwarcie drzwi do domu oraz wtargnięcie np. przez okno i poruszanie się po domu nieproszonego gościa. Na rynku dostępne są oczywiście bardziej zaawansowane instalacje alarmowe – droższe, jednak bardziej skuteczne.
W razie potrzeby, możemy zaopatrzyć się w system alarmowy, wyposażony w czujki wykrywające otwarcie wszystkich drzwi i okien (także bramy garażowej). Zadanie to realizują tzw. kontaktrony, czyli czujki magnetyczne. Możemy także pokusić się o jeszcze bardziej zaawansowaną technologię zabezpieczeń, jaką są czujki dualne (PIR + mikrofala), które po włączeniu wykrywają każdy ruch w pomieszczeniu nie wywołując przy tym fałszywych alarmów.
Z pewnością nie ułatwi sprawy intruzowi instalacja alarmowa wyposażona w czujki uaktywniające się już w przypadku próby forsowania drzwi lub okien – do tego służą specjalne czujki wrażliwe na wibracje.

Aktualnie mianem najskuteczniejszego systemu alarmowego, określa się połączenie kontaktronów i czujek ruchu reagujących na otwarcie drzwi i okien oraz ruchu w wybranych pomieszczeniach i do tego służą czujki zintegrowane.
W trosce o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, oprócz systemów alarmowych wspomnianych powyżej, możemy zatroszczyć się także o ochronę obszaru wokół chronionego budynku. Do tego celu przeznaczone są tzw. tory podczerwieni – są nimi nadajniki wypuszczające wiązki podczerwieni do odbiorników i uruchamiające alarm oraz powiadamiające Nas o obecności intruza w przypadku ich przerwania.

Sterowanie instalacją alarmową nie jest skomplikowane. Sygnały ze wszystkich czujek odbiera tzw. centrala alarmowa – serce systemu alarmowego, która ma zainstalowane klawiatury z wyświetlaczem, pozwalające na włączanie i wyłączanie alarmu oraz regulowanie jego funkcji. Na wyświetlaczu pojawiają się m.in.. komunikaty odnośnie stanu wszystkich czujek oraz ich ewentualnych awarii. Centralę alarmową można sterować za pomocą telefonu lub komputera. W przypadku wyboru którejś z tych opcji, informacje na temat np. włamania możemy dostać na komputer lub jako powiadomienie GSM.

Instalacje alarmowe mają za zadanie wykryć oraz zasygnalizować wystąpienie stanu zagrożenia chronionego obszaru. W zależności od rodzaju alarmu oraz ustawień mogą być to zarówno sytuacje związane z wtargnięciem na chroniony obszar intruzów czy sytuacje związane z wystąpieniem pożaru, zalaniem, wyciekiem gazu i automatycznie zawiadamiające o zaistniałym zagrożeniu, odpowiednie służby.

Close Menu