Pompy ciepła - rodzaje pomp ciepła,
zasada działania, najważniejsze parametry - Kielce - Świętokrzyskie

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czym to jest spowodowane?

Pompy ciepła to świetne rozwiązanie dla osób, które po prostu chcą zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku – nie rezygnując przy tym z jakości tego ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia w pełni zautomatyzowane, przez co nie trzeba martwić się ich ciągłą obsługą i zależnością.
Mniej więcej 65% kosztów jakie ponosimy w związku z eksploatacją budynku, związanych jest z jego ogrzewaniem a decydując się na ekonomiczne w użytkowaniu źródło ciepła – takie jak właśnie pompy ciepła, możemy zapewnić sobie niewielkie koszty jego ogrzewania przez nawet 45-50 lat.
Aktualnie dostępne na rynku pompy ciepła są niezawodnym, niedrogim i przyjaznym środowisku źródłem ciepła dającym poczucie bezpieczeństwa i niezmienności cen (wahania cenowe są jedynie niewielkie – inaczej ma się kwestia pozostałych źródeł energii jak węgiel czy drewno). Dodatkowo urządzenia, które Klienci z Kielc i województwa świętokrzyskiego mogą kupić u nas, cechują się wyjątkową długą żywotnością.

Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie wielkości mniejszej lodówki, którego budowa składa się z kilku urządzeń. Elementami składowymi pompy ciepła, które sprzedajemy Klientom z Kielc i województwa świętokrzyskiego, są m.in.: sprężarka, wymiennik ciepła, zawory, pompy – do której za pomocą rur i zaworów podłączone są dwa obwody :
• Obwód dolny, z którego czerpane jest ciepło,
• Obwód górny, do którego ciepło jest oddawane,

Jak to działa w praktyce? Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną i geotermalną zakumulowaną w gruncie, wodach podziemnych, powietrzu i przekazuje ją przez parownik do instalacji pompy wypełnionej specjalnym płynem, który zamienia się w gaz. Gaz z kolei spręża sprężarka pompy ciepła, znacznie podnosząc jego temperaturę. Po ogrzaniu, wędruje on do skraplacza, gdzie ma miejsce oddanie ciepła wodzie, która z kolei wypełnia grzejniki. Pozostały, ochłodzony płyn przemieszcza się przez zawór rozprężny i wraca do parownika – w ten sposób cały proces rozpoczyna się ponownie.

Rodzaje pomp ciepła
W zależności od rodzaju wykorzystywanej energii, wyróżniamy:
• Pompy ciepła gruntowe, które pobierają ciepło umiejscowione pod ziemią. Istnieją dwa rodzaje instalacji, które pobierają ciepło z ziemi – poprzez sondy pionowe, zwane głębinowymi i kolektory poziome – inaczej powierzchniowe. W obu przypadkach są to rury wypełnione glikolem, który pod ziemią utrzymuje stałą temperaturę od -2⁰C do +5⁰C. Mieszankę wody z glikolem określa się potocznie jako solankę, stąd popularna nazwa pompy gruntowej – pompa typu solanka/woda.
• Powietrzne pompy ciepła – określane jako najtańsze i najłatwiejsze w montażu. Działają one przy użyciu wymiennika, który wykorzystuje ciepłe powietrze zewnętrzne. Ciepło z powietrza jest wdmuchiwane do pomieszczenia poprzez nawiewy albo przekazywane do instalacji wodnej np. poprzez ogrzewanie podłogowe.
• Pompy wodne, które połączone ze studnią/studniami pobierają energię z wody, przekształcają ją w ciepło a “odrzucają” wodę schłodzoną, która nie spełnia funkcji grzewczych.

Pompy ciepła Kielce – Świętokrzyskie – na jakie parametry koniecznie zwrócić uwagę?
Najistotniejszym parametrem pracy pompy ciepła jest COP, czyli współczynnik wydajności. COP pokazuje Nam stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii, która została zużyta w trakcie pracy. Ważnym jest fakt, że im wyższy jest ten współczynnik, tym pompa jest tańsza w użytkowaniu – zużywa bowiem mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła.
Kolejnym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest SCOP, który z kolei pokazuje Nam stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu grzewczego, do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tym samym okresie. Analogicznie – wyższa wartość tego parametru oznacza większą oszczędność energii. Dzięki naszej ofercie wybór odpowiedniego urządzenia nie będzie problemem. Klientom z Kielc i całego województwa świętokrzyskiego oferujemy bowiem profesjonalne wsparcie techniczne.

Jak zaplanować pompę ciepła w nowobudowanym domu?
Budując dom najlepiej od razu przygotować go do montażu pompy ciepła – unikając niepotrzebnych kosztów związanych z późniejszymi przeróbkami. Pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach:
• Pompa ciepła może być samodzielną instalacją lub współpracować z innym źródłem,
• Również od rodzaju pompy zależy, jaki wybierzemy zakres prac przygotowawczych,
• Termoizolacja budynku będzie warunkować sprawność pompy,
• Dom, w którym ma funkcjonować pompa ciepła powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego,
• Najlepiej wybierzmy ogrzewanie podłogowe,
• Ważne jest także uwzględnienie przestrzeni gospodarczej, gdzie będzie stała pompa ciepła,

Close Menu