Pompy ciepła - rodzaje pomp ciepła,
zasada działania, najważniejsze parametry

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czym to jest spowodowane?

Pompy ciepła to świetne rozwiązanie dla osób, które po prostu chcą zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku – nie rezygnując przy tym z jakości tego ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia w pełni zautomatyzowane, przez co nie trzeba martwić się ich ciągłą obsługą i zależnością.
Mniej więcej 65% kosztów jakie ponosimy w związku z eksploatacją budynku, związanych jest z jego ogrzewaniem a decydując się na ekonomiczne w użytkowaniu źródło ciepła – takie jak właśnie pompy ciepła, możemy zapewnić sobie niewielkie koszty jego ogrzewania przez nawet 45-50 lat.
Aktualnie dostępne na rynku pompy ciepła są niezawodnym, niedrogim i przyjaznym środowisku źródłem ciepła dającym poczucie bezpieczeństwa i niezmienności cen (wahania cenowe są jedynie niewielkie – inaczej ma się kwestia pozostałych źródeł energii jak węgiel czy drewno).

Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie wielkości mniejszej lodówki, którego budowa składa się z kilku urządzeń. Elementami składowymi pompy ciepła są m.in.: sprężarka, wymiennik ciepła, zawory, pompy – do której za pomocą rur i zaworów podłączone są dwa obwody :
• Obwód dolny, z którego czerpane jest ciepło,
• Obwód górny, do którego ciepło jest oddawane,

Jak to działa w praktyce? Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną i geotermalną zakumulowaną w gruncie, wodach podziemnych, powietrzu i przekazuje ją przez parownik do instalacji pompy wypełnionej specjalnym płynem, który zamienia się w gaz. Gaz z kolei spręża sprężarka pompy ciepła, znacznie podnosząc jego temperaturę. Po ogrzaniu, wędruje on do skraplacza, gdzie ma miejsce oddanie ciepła wodzie, która z kolei wypełnia grzejniki. Pozostały, ochłodzony płyn przemieszcza się przez zawór rozprężny i wraca do parownika – w ten sposób cały proces rozpoczyna się ponownie.

Rodzaje pomp ciepła
W zależności od rodzaju wykorzystywanej energii, wyróżniamy:
• Pompy ciepła gruntowe, które pobierają ciepło umiejscowione pod ziemią. Istnieją dwa rodzaje instalacji, które pobierają ciepło z ziemi – poprzez sondy pionowe, zwane głębinowymi i kolektory poziome – inaczej powierzchniowe. W obu przypadkach są to rury wypełnione glikolem, który pod ziemią utrzymuje stałą temperaturę od -2⁰C do +5⁰C. Mieszankę wody z glikolem określa się potocznie jako solankę, stąd popularna nazwa pompy gruntowej – pompa typu solanka/woda.
• Powietrzne pompy ciepła – określane jako najtańsze i najłatwiejsze w montażu. Działają one przy użyciu wymiennika, który wykorzystuje ciepłe powietrze zewnętrzne. Ciepło z powietrza jest wdmuchiwane do pomieszczenia poprzez nawiewy albo przekazywane do instalacji wodnej np. poprzez ogrzewanie podłogowe.
• Pompy wodne, które połączone ze studnią/studniami pobierają energię z wody, przekształcają ją w ciepło a “odrzucają” wodę schłodzoną, która nie spełnia funkcji grzewczych.

Pompy ciepła – na jakie parametry koniecznie zwrócić uwagę?
Najistotniejszym parametrem pracy pompy ciepła jest COP, czyli współczynnik wydajności. COP pokazuje Nam stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii, która została zużyta w trakcie pracy. Ważnym jest fakt, że im wyższy jest ten współczynnik, tym pompa jest tańsza w użytkowaniu – zużywa bowiem mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła.
Kolejnym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest SCOP, który z kolei pokazuje Nam stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu grzewczego, do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tym samym okresie. Analogicznie – wyższa wartość tego parametru oznacza większą oszczędność energii.


Jak zaplanować pompę ciepła w nowobudowanym domu?
Budując dom najlepiej od razu przygotować go do montażu pompy ciepła – unikając niepotrzebnych kosztów związanych z późniejszymi przeróbkami. Pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach:
• Pompa ciepła może być samodzielną instalacją lub współpracować z innym źródłem,
• Również od rodzaju pompy zależy, jaki wybierzemy zakres prac przygotowawczych,
• Termoizolacja budynku będzie warunkować sprawność pompy,
• Dom, w którym ma funkcjonować pompa ciepła powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego,
• Najlepiej wybierzmy ogrzewanie podłogowe,
• Ważne jest także uwzględnienie przestrzeni gospodarczej, gdzie będzie stała pompa ciepła,

Close Menu