Odnawialne źródła energii

Fotowoltaika, turbiny wiatrowe – ogólne informacje

Odnawialne źródła energii to m.in. promieniowanie słoneczne, geotermia czy wiatr – jednym słowem są to wszystkie źródła energii, które odnawiają się w stosunkowo szybkim tempie a ich zużycie nie wiąże się z długotrwałym niedoborem.
To, co cechuje odnawialne źródła energii, to przede wszystkim zróżnicowanie pod względem zasobów i pochodzenia oraz konieczność korzystania z odpowiednich systemów, przystosowanych do przetwarzania tej energii na zdatną do wykorzystania.

Przykładem energii odnawialnej może być proces, w którym wiatr wiejąc w wiatrak i dostając się do turbiny wiatrowej, napędza go dzięki czemu otrzymujemy produkt końcowy jakim jest energia wiatrowa. Podobnie sprawa ma się z energią słoneczną, która zostaje przekształcana na energię użytkową poprzez swoje oddziaływanie na panele słoneczne ( panele PV).

Rosnącą popularność możemy zauważyć w aspekcie fotowoltaiki, czy prosto mówiąc – pozyskiwaniu energii słonecznej za pomocą wspomnianych wcześniej paneli fotowoltaicznych (panele PV), co nie było by możliwym bez zastosowania ogniw PV – czyli ogniw fotowoltaicznych. To właśnie one odpowiadają za konwersję jednej energii na drugą.

Fotowoltaika to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Mimo tego, że na starcie musimy zainwestować co najmniej kilka tysięcy złotych decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych wraz z całym systemem konwersji energii PV na energię użytkową, to jednak inwestycja ta potrafi zwrócić się bardzo szybko.
Warto wspomnieć także, że na tego typu ekologiczne rozwiązanie można zyskać wysokie dotacje, dzięki czemu koszt całej fotowoltaiki jest mniejszy, a tym samym zwraca się jeszcze szybciej.

Close Menu