Pompy ciepła obniżające koszty ogrzewania budynku
Oferowane przez naszą firmę pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem budynku – nie rezygnując przy tym z jakości ocieplania. Cechują się wieloma zaletami, które sprawiają, że to aktualnie jedne z najczęściej montowanych systemów grzewczych w województwie świętokrzyskim! Pompy ciepła to urządzenia w pełni zautomatyzowane, przez co nie trzeba martwić się o ich ciągłą obsługę, a w dodatku są ekologiczne, nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, zajmują mało miejsca ze względu na brak konieczności budowania zbiornika na paliwo, a co najistotniejsze – są w pełni bezpieczne oraz nie stwarzają ryzyka wybuchu.
Ponadto cechują się niskimi kosztami eksploatacji. Mniej więcej 65% cen, jakie ponosimy w związku z użytkowaniem budynku, związanych jest z ogrzewaniem. Decydując się na ekonomiczne w użytkowaniu źródło ciepła, możemy zapewnić sobie niewielkie kwoty za ocieplenie na kolejnych nawet 45-50 lat.
Pompa ciepła gwarancją niezmienności ceny
Aktualnie dostępne na rynku pompy ciepła są niezawodnym, niedrogim i przyjaznym środowisku źródłem ciepła, dającym poczucie bezpieczeństwa i gwarancji niezmienności cen (wahania kwotowe są niewielkie – inaczej ma się kwestia pozostałych źródeł energii, takich jak węgiel czy drewno). Ponadto oferowane przez naszą firmę nowoczesne pompy ciepła charakteryzują się wyjątkowo długą żywotnością oraz niezwykle niską awaryjnością. To doskonałe rozwiązanie w połączeniu z rekuperacją, która pozwoli maksymalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w całym domu.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie wielkości małej lodówki, którego budowa składa się z kilku urządzeń. Elementami składowymi pompy ciepła są m.in.: sprężarka, wymiennik ciepła, zawory oraz pompy – do których za pomocą rur i zaworów podłączone są dwa obwody:
- dolny, z którego czerpane jest ciepło;
- górny, do którego ciepło jest oddawane.
Jak to działa w praktyce? Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną i geotermalną zakumulowaną w gruncie, wodach podziemnych, a także powietrzu, a następnie przekazuje ją przez parownik do instalacji pompy wypełnionej specjalnym płynem, który zamienia się w gaz. Ten z kolei zostaje sprężony – znacznie podnosząc temperaturę. Po ogrzaniu wędruje on do skraplacza, gdzie ma miejsce oddanie ciepła wodzie, a ta zaś wypełnia grzejniki. Pozostały, ochłodzony płyn przemieszcza się przez zawór rozprężny i wraca do parownika, aby cały proces mógł rozpocząć się na nowo.
Rodzaje pomp ciepła
O wyborze konkretnego rodzaju pompy ciepła należy zdecydować jeszcze na etapie planowania, czyli przed lub w trakcie projektowania domu. Wybór opcji musi być uzależniony od gruntów, na których będzie wznoszony obiekt, własnych predyspozycji, możliwości finansowych, a także stopnia trudności montażu. Specjaliści z naszej firmy, bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu, chętnie doradzą Ci w wyborze odpowiedniego rodzaju pompy do ogrzewania domu. Etap projektowania to doskonały moment także na podjęcie decyzji o wcześniej wspomnianej rekuperacji czy założeniu automatyki domowej.
W zależności od rodzaju wykorzystywanej energii, wyróżniamy pompy ciepła:
- gruntowe – pobierają ciepło z ziemi poprzez sondy pionowe, czyli głębinowe lub poziome, zwane także powierzchniowymi; obu przypadkach są to specjalne rury wypełnione glikolem, który utrzymuje stałą temperaturę od -2⁰C do +5⁰C; mieszanka wody z glikolem określana jest potoczenie jako solanka, stąd określenie pompy typu solanka/woda;
- powietrzne – działają na podstawie pobieranego z zewnątrz powietrza, które dzięki czynnikowi chłodniczemu wraz z siłą sprężenia wytwarza ciepło użytkowe, w efekcie otrzymujemy temperaturę gotową do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej;
- wodne – jak sama nazwa wskazuje, są to systemy, które wymagają podłączenia do wody, najczęściej są połączone ze studnią lub studniami i pobierają energię wprost z cieczy, aby następnie przekształcić ją w ciepło, jednocześnie odrzucając wodę schłodzoną.
Jak zaplanować montaż pompy ciepła?
Decydując się na budowę domu najlepiej od razu przygotować go do montażu pompy ciepła – unikniesz w ten sposób niepotrzebnych kosztów związanych z późniejszymi przeróbkami. To rewelacyjne wyjście także pod kątem oszczędności czasu, założenie pompy na etapie budowy pozwala bowiem wykonać znacznie szybszy montaż niż w przypadku późniejszych zmian gotowego obiektu. Zachęcamy do wszelkich modyfikacji i montażu instalacji elektrycznych, grzewczych i alarmowych już na etapie budowy domu.
Jednocześnie przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach, takich jak:
- pompa ciepła może być samodzielną instalacją lub współpracować z innym źródłem;
- od rodzaju pompy zależy, jaki wybierzemy zakres prac przygotowawczych;
- termoizolacja budynku będzie warunkować sprawność pompy;
- dom, w którym ma funkcjonować pompa ciepła, powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego;
- do pompy wybierzmy ogrzewanie podłogowe;
- uwzględnijmy przestrzeń gospodarczą, w której będzie stała pompa ciepła.
Na jakie parametry pompy ciepła warto zwrócić uwagę?
Najistotniejszym parametrem pracy pompy ciepła jest COP, czyli współczynnik wydajności. Pokazuje on stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii, która została zużyta w trakcie pracy. Ważnym jest fakt, że im wyższy jest ten współczynnik, tym pompa jest tańsza w użytkowaniu – zużywa bowiem mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła. Kolejnym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest SCOP, który wskazuje stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu grzewczego, do energii elektrycznej zużytej przez pompę w tym samym okresie. Analogicznie – wyższa wartość tego parametru oznacza większą oszczędność energii. Dzięki naszej ofercie wybór odpowiedniego urządzenia nie będzie problemem. Klientom z Kielc i całego województwa świętokrzyskiego oferujemy bowiem profesjonalne wsparcie techniczne na każdym etapie prac.