Rekuperacja

Rekuperacja - jak to działa? Rekuperacja – czy to się opłaca?

Rekuperacja to prosto mówiąc – system, za pomocą którego wymieniane jest powietrze zużyte i zanieczyszczone na nowe, świeże i czyste. Proces rekuperacji przebiega z jednoczesnym odzyskiwaniem części zgromadzonego już ciepła.

Rekuperacja – jak to działa?
Aby zapewnić sobie doskonałą wentylację mechaniczną, należy przede wszystkim zainstalować urządzenie, które będzie rekuperatorem. Rekuperator to główne urządzenie, posiadające wymiennik służący do odzysku ciepła.
Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień powietrza to powietrze zimne i czyste zaciągane z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze ciepłe, ale zużyte, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń przez kratki na suficie i ścianach (anemostaty). Te dwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, gdzie ciepłe powietrze przechodzi przez wymiennik i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne, nawiewane z zewnątrz, przejmuje to ciepło z powrotem.
Co do rekuperatora, połączone są z nim kanały wentylacyjne, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, a zużyte i nieświeże jest wyprowadzane na zewnątrz.

Rekuperacja – czy to się opłaca?
Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie czystego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – będąc zdecydowanie lepszym wyborem niż popularne otwieranie okien. Rekuperacja gwarantuje także oszczędność w ogrzewaniu domu, zwiększa komfort mieszkania i dba o zdrowie oraz dobre samopoczucie mieszkańców.

 Co poza tym?
• W ekspresowym tempie usuwa niechciane zapachy,
• Jest przyjazna dla alergików,
• Chroni przed zanieczyszczeniami z zewnątrz,
• Zapewnia pełną dowolność w ilości powietrza nawiewanego oraz wyprowadzanego,
• Umożliwia oszczędność energii,
• Szybko usuwa wilgoć z pomieszczeń
• Zmniejsza ilość kurzu w pomieszczeniach,

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna “zasysa” powietrze wytwarzane przez kominy z czym wiąże się kilka poważnych konsekwencji, jak m.in:
• wychładzanie domu,
• nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń,

Rekuperacja z kolei, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę – rekuperator, który kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale zanieczyszczonego powietrza.

Decyzja o wyborze rekuperacji powinna zostać podjęta już na etapie budowy domu. System rekuperacyjny to dość skomplikowana instalacja, która instalowana w wybudowanym już domu narazi Cię na koszty oraz niedogodności, związane z bałaganem w domu przez kilka dni.
W momencie budowania domu wystarczy mieć wykonany projekt rekuperacji, dzięki któremu firma, która będzie montować u Ciebie rekuperację, poprowadzi odpowiednie kanały i zabezpieczy miejsce, w którym zostanie zainstalowany rekuperator – a z kolei Twoja ekipa budowlana nie nastręczy niepotrzebnych utrudnień, trudnych do usunięcia w momencie, kiedy dom jest już użytkowany
.

Close Menu