Jak zaplanować instalację elektryczną w biurze?

Energia elektryczna jest niezbędna do działania większości urządzeń wykorzystywanych zarówno do zapewnienia funkcjonowania nowoczesnych budynków, a więc wind, systemów wentylacyjnych, klimatyzacji, oświetlenia oraz instalacji przeciwpożarowych, jak i używanego w nich wyposażenia od sprzętu AGD po urządzenia biurowe – komputery, drukarki, kopiarki i aparaty telefoniczne. Właściwe instalacje elektryczne, a zatem okablowanie wraz z odpowiednimi akcesoriami – gniazdkami, włącznikami, a także zabezpieczeniami poszczególnych obwodów okażą się elementami, bez których żaden obiekt nie będzie w stanie funkcjonować. Przekonajmy się, co jest ważne w przypadku biurowej instalacji elektrycznej.

Podstawowe parametry instalacji

Projektując instalację elektryczną w budynku biurowym, trzeba zadbać o jej właściwe rozprowadzenie, a także dobrać potrzebne okablowanie i niezbędne akcesoria. Do najważniejszych kwestii należy zaliczyć ilość koniecznych obwodów, tak by pokryć zapotrzebowanie na moc zarówno, jeżeli chodzi o oświetlenie, jak i gniazda służące do podłączania poszczególnych urządzeń. Jest to istotne z uwagi na uniknięcie przeciążenia każdego z nich – warto pamiętać, że jeden obwód to zwykle do 10 gniazd i 20 punktów oświetleniowych. Równie ważne będzie uwzględnienie specyficznych potrzeb niektórych urządzeń i ochrona linii nie tylko przy pomocy wyłączników nadmiarowo-prądowych i różnicowo-prądowych, ale również przeciwprzepięciowych na wypadek skoków napięcia.

Jak rozprowadzać instalację?

W mniejszych obiektach o przeznaczeniu biurowym instalacja jest zwykle układana podtynkowo, podobnie jak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ dość łatwo można przewidzieć zapotrzebowanie i rozmieszczenie gniazd. W dużych biurowcach, gdzie występują przestrzenie open space, bardziej sprawdza się prowadzenie instalacji w wyniesionych podłogach albo podstropowo, gdyż w ten sposób można łatwiej reagować na zmiany rozstawienia mebli i zagospodarowania dostępnego miejsca. Zdarza się też, że przewody układa się w specjalnych korytkach ściennych lub przylistwowych.

Close Menu