Czym się kierować wybierając pompę ciepła?

Pompa ciepła do ogrzewania domu wykorzystuje odnawialne źródła energii pozyskiwane z wody, gruntu lub powietrza. Wybór dolnego źródła jest pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, ponieważ warunkuje sposób montażu pompy i zakres potrzebnych do wykonania prac. Obecnie najpopularniejsze są pompy powietrze-woda, ponieważ nie mają specjalnych wymagań montażowych. Mankamentem pomp powietrznych jest spadek wydajności wraz ze spadkiem temperatur na zewnątrz, dlatego inwestorzy chętnie decydują się na pompy woda-woda, które czerpią energię cieplną z wód gruntowych. Do pracy pompy niezbędne są studnie głębinowe lub pętle. Atutem pomp wodnych jest niezawodna praca niezależnie od warunków atmosferycznych. Tymi samymi właściwościami charakteryzują się pompy gruntowe, które pozyskują ciepło zgromadzone w gruncie za pomocą specjalnych kolektorów pionowych lub poziomych. Kolektory pionowe wymagają dość sporej przestrzeni, ale są nieco tańsze w budowie niż kolektory poziome, które umieszcza się na dużych głębokościach.

Moc i sprawność pompy

Sprawność pompy ciepła definiowana jest wskaźnikiem COP, czyli stosunkiem wyprodukowanej energii do zużytej energii elektrycznej, która jest niezbędna do zasilania sprężarki. Warto także wziąć pod uwagę poziom hałasu pompy, wydajność grzewczą urządzenia w określonych warunkach zewnętrznych oraz maksymalną temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Moc urządzenia musi być oszacowana z uwzględnieniem zapotrzebowania budynku na ciepło oraz ilości zużywanej ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w nowoczesnych energooszczędnych domach i dobrze współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. W starszym budownictwie zwykle konieczne jest wykonanie termomodernizacji. Decydując się na montaż pompy ciepła, można zrezygnować z kominów i przyłącza gazowego.

Close Menu