Kiedy warto zainwestować w monitoring wizyjny?
Zabezpieczenie mienia o większej wartości będzie konieczne zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i placówek handlowych, punktów usługowych czy siedzib firm produkcyjnych. Bez właściwej ochrony nie jest też możliwe funkcjonowanie większych przedsiębiorstw czy rozmaitych instytucji. Korzystanie wyłącznie z pracowników ochrony fizycznej obecnych na miejscu przez cały czas nie zawsze okaże się wystarczająco efektywne, a przy tym oznacza dość duże koszty. Lepszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem okaże się zwykle monitoring wizyjny. Przekonajmy się, jak działają systemy tego rodzaju i sprawdźmy, jakie mają zalety.
Czym jest monitoring wizyjny?
Monitoring wizyjny wiąże się z budową systemu, w którym w chronionym obiekcie i jego bezpośrednim sąsiedztwie umieszcza się kamery przemysłowe CCTV. Rejestrują one obraz, zapisując go na wybranym nośniku, a także w wysokiej jakości przesyłają do centrum monitoringu, gdzie operatorzy na bieżąco kontrolują sytuację i w razie potrzeby podejmują decyzję o wysłaniu na miejsce patrolu interwencyjnego oraz, jeżeli doszło do popełnienia przestępstwa, zawiadamiają organy ścigania. Systemy tego rodzaju są stosunkowo tanie, a także pozwalają na sprawdzanie w krótkim czasie dużego terenu.
Jakie są zalety monitoringu wizyjnego?
Monitoring wizyjny to niższe koszty zabezpieczenia obiektu, a także możliwość aktywnego przeciwdziałania próbom dewastacji mienia, chuligańskim wybrykom, a nawet przygotowaniom do popełnienia przestępstwa. Systemy tego rodzaju ułatwiają wytypowanie sprawców, a także pozwalają na zgromadzenie dowodów potrzebnych do wykazania, że czyn zabroniony miał miejsce. Istotne jest też ich działanie prewencyjne, ponieważ sama obecność kamer monitoringu sprawia, że prawdopodobieństwo włamania znacząco spada.